V loňském roce se nám podařilo oslavit tento významný den na nám. Dr. E. Beneše, která se konala 20.8.2022. Datum je významné i tím, že teď Ukrajina prožívá hrůzu, kterou zažili Češi v roce 1968. Češi si dobře uvědomují tragédii ukrajinského lidu, který čelí ruské agresi. Vojenská okupace se dá přirovnat i k současné invazi Ruska na Ukrajinu. Ukrajinci jsou vděční za podporu, pochopení a náhradní domov v České republice.

Z tohoto důvodu tento den Nezávislosti byl propojen mezi našimi národy. Bylo to velké a silné. Jednalo se o několika hodinový maraton kultury, s ukázkou tragédie, která je propukla na Ukrajině.

I letos bychom rádi toto výročí oslavili a představili široké veřejnosti ukrajinskou kulturu. Zapojíme umělce z Ukrajiny žijící v České republice, umělce uprchlíky, přizveme i umělce z Ukrajiny. Toužíme světu představit to nejlepší z Ukrajiny. Kultura nám dává pocit jednoty a sounáležitosti. Oslavy Ukrajiny probíhají i v evropských metropolích. Průvody lidí se žlutomodrými vlajkami prochází Římem, Londýnem, Athénami i dalšími městy.

Máme představu učinit bohatý odpolední kulturní program. Dáme prostor dětem, jak jejich tvořivosti, tak umu. Jejich obrázky budou zdobit náměstí, jejich smích bude zdobit naše srdce.

 

Budeme tančit, budeme zpívat a veršovat, budeme vzpomínat na domov a přát si mír.