Pozvánka a představení Svátku Vyšivanka – datum konání 21.5.2023

Dovolte mi, abych Vám představila tradiční ukrajinský svátek Vyšivanka věnovaný zachování a oslavě starobylého zvyku. Vyšivanka představuje součást ukrajinské kultury již stovky let a samotná výšivka může symbolizovat zdraví nebo štěstí, přičemž vyšívání každého kusu trvá týdny, měsíce i roky. Vzory vyšívané na košili se na Ukrajině liší napříč regiony. Matky tuto tradici předávají dcerám po celé generace. Tento krásný kroj se stál zároveň symbolem ukrajinské hrdosti.

Rádi bychom tento den oslavili na nám. Dr. E. Beneše, kde bychom blíže přiblížili naši kulturu. Přivezeme ukázky různých krojů, které budou na náměstí Dr. E. Beneše vystaveny. Budeme všichni slavnostně oblečeni a zazpíváme si lidové písně, které k této tradici patří. Ukrajinci jsou zpívající národ, který vytvořil největší počet lidových písní na světě. Tak by bylo škoda, aby tyto písně nezazněly.

Zároveň bychom prošli centrem města – tvz. Vyšivankový průvod, který se uskuteční i v jiných městech po celé České republice.  V loňském roce se průvod konal ve všech větších městech, samozřejmě i v Liberci. Náš ukrajinský lid také děkoval Českému národu za ochranu a nový domov.

Akce se bude konat na veřejném prostoru a vstupné nebude vybíráno. Všichni jsou zváni.