Pro každého z nás je velmi důležité pamatovat si, kdo jsme, a udržovat své kořeny. Zejména pro všechny, kteří jsou dnes daleko od své domoviny.

Během války bylo mnoho Ukrajinců nuceno opustit své domovy a neměli kam jít. Smutek, který přišel do ukrajinských rodin, donutil mnohé uzavřít se do sebe a emigrace prohloubila pocit osamělosti a odtržení od jejich obvyklého normálního života. V takových kritických okamžicích mají státní svátky zvláštní význam. Podporují a spojují, naplňují silou a energií k překonání obtíží.

Den nezávislosti 2022… Cítili jsme, že v tak důležitou chvíli chceme dát každému Ukrajinci, který se náhodou ocitl v našem městě v České republice, potěšující dárek a dotek jeho rodné země.
Za účasti talentovaných a inspirovaných lidí jsme uspořádali oslavu ukrajinské kultury a státnosti. Byl to nezapomenutelný den. Den, kdy jsme se všichni spojili a zpívali. Poslouchali a plakali. Když se připojili k ohnivému tanci děti. Když všichni šťastně pozdravili hosty jako skupina, kteří nám poskytli živé dojmy.

To byla vystoupení talentovaných tanečníků – Lidového souboru byčkovských muzikantů. Ukrajinské lidové a autorské písně v podání Ctěného umělce Ukrajiny, laureáta ceny T. GShevchenko, operní pěvec Andrii Shkurgan, stejně jako vokální čísla od mladé a charismatické operní zpěvačky Nazarii Feditnyk, barevná lidová hudba a písně od Natalie Popovych. Poezie autorky z Buchi, laureátky literárních cen Julije Berezhko-Kaminsky.
Do programu koncertu se zapojil i vokální duet sester dvojčat „Anna-Maria“ a houslisty Daniela Mateicha.
Přednášejícími koncertního programu byli: Ctěná umělkyně Ukrajiny Tetyana Tsyganska, Nadiya Zozulya, Yana Henrikh-Voytkova a Vladyslav Kindrat.
Ředitelkou projektu je Tetyana Zozulya, ctěná umělkyně Ukrajiny.
Foto Karl Kashai… A Lyudmila Dontsova, za což patří zvláštní poděkování autorům.

Společně jsme síla